Jak szybko poprawić pamięć i koncentrację + mapa myśli
Bez względu na to, jak wiele masz na głowie, ile rzeczy musisz codziennie ogarnąć, jak dużo musisz się uczyć – istnieją sposoby na to, żeby Twoja koncentracja była wyśmienita i żeby z łatwością panować nad codziennymi sprawami. Poznaj 6 kroków do wzmocnienia pamięci i koncentracji. Niektóre Cię zaskoczą!
Sposoby na wzmocnienie pamięci i koncentracji, które za moment Ci przedstawię, to absolutna biblia codzienności. Piszę je głównie z myślą o nastolatkach, ale z powodzeniem można je stosować także u studentów i osób dorosłych/pracujących. Bo wydajność pracy Twojego umysłu czy efektywność intelektualna wcale nie jest proporcjonalna do ilości czasu, poświęconego na naukę czy pracę z tekstem. Wprost przeciwnie – jest ona uzależniona o szeregu innych czynników – oto najważniejsze z nich.
Pamięć i koncentracja – jak szybko je poprawić: ODŻYWIANIE
Niezwykle ważne dla właściwej jakości pracy Twojego umysłu jest prawidłowe odżywianie.
Prawidłowe, czyli jakie?
Chodzi o to, żeby z jednej strony spożywać posiłki regularnie, bo to pobudza metabolizm, a głód, niestety, niesamowicie rozprasza. Warto tak zadbać o swoją dietę, by spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Z drugiej strony warto zadbać o to, by w Twojej diecie nie zabrakło produktów “pro mózgowych” – czyli takich, które mają szczególne właściwości związane ze wsparciem układu nerwowego, wzmocnieniem koncentracji i pamięci.
Pamięć i koncentracja – jak szybko je poprawić: WODA
Woda ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym umysłu człowieka.
Warto ją pić “z przyzwyczajenie” – butelka tego płynu winna nam stale towarzyszyć w ciągu dnia tak, by można pociągnął łyk od czasu do czasu. To ważne zwłaszcza, jesli mamy świadomość, że odczucie pragnienia jest sygnałem, że dochodzi do odwodnienia…
Picie dużej ilości wody pozytywnie wpływa na metabolizm, ale również na koncentrację i zapamiętywanie.
Pamięć i koncentracja – jak szybko je poprawić: WITAMINY I MINERAŁY
To temat rzeka… Jednak w największym skrócie można powiedzieć, że z punktu widzenia właściwej jakości pracy umysłu szczególne znaczenie mają :
witaminy z grupy B, które znajdziemy w kiełkach, warzywach zielonych, jajkach, drobiu, awokado, orzechach, szpinaku, czerwonej papryce i produktach zbożowych.
cynk, który znajdziemy w brokułach i podmidorach,
żelazo, które znajduje się w ciecierzycy, soi, kakao,
magnez, który jest w orzechach i gorzkiej czekoladzie.
Pamięć i koncentracja – jak szybko je poprawić: NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE
Jak to, przecież tłuszczów należy unikać! Tak, ale nie wszystkich 🙂
Dobry tłuszcz to taki, który zawiera NNKT – nienasycone kwasy tłuszczowe.
Te bowiem są odpowiedzialne nie tylko za wzmocnienie odporności, umożliwia wchłanianie witamin oraz wzmacnia nasz umysł.
Niestety, nasz organizm sam nie produkuje NNKT, dlatego musimy mu ich dostarczać, bo skutki niedoboru są bardzo szerokie i groźne. A niedawno czytałam, że omega-3 może nawet zapobiegać zachowaniom agresywnym u dzieci z nadpobudliwością psychoruchową.
Dobra wiadomość jest taka, że nienasycone kwasy tłuszczowe znajdują się w wielu produktach, m.in. w olejach roślinnych, orzechach, kiełkach, tranie czy siemieniu lnianym Ich szczególnie bogatym źródłem są owoce morza i tłuste ryby morskie, w tym makrela, łosoś, sardynki, śledź, dorsz, tuńczyk.
Pamięć i koncentracja – jak szybko je poprawić: AKTYWNOŚĆ
Do znudzenia powtarzam moim kursantom, że aktywność fizyczna to klucz do silnego umysłu. I wcale nie chodzi mi o sport wyczynowy czy wylewanie potu na siłowni – więc nie ma wymówek. Wystarczy spacer, jazda na rowerze, czy inna aktywność, którą po prostu lubisz.
Twój mózg będzie szczęśliwy i wydajny, gdy zadbasz o regularność tych aktywności. Znaczy to, żeby poruszać się 2-4 razy w tygodniu, najlepiej na świeżym powietrzu.
Pamięć i koncentracja – jak szybko je poprawić: SEN
Regeneracja całego organizmu, w tym mózgu, to klucz do jego efektywnej pracy. Fantastyczną formą wypoczynku są ćwiczenia relaksacyjne, jednak niezastąpiony jest zdrowy nieprzerwany sen.
Brak odpowiedniej ilości snu jest wyniszczający dla mózgu. Zaburzone są funkcje poznawcze, zdolność rozwiązywania problemów, uważność na szczegóły. A wszystkie m.in. przez to, że podczas snu mózg oczyszcza się z toksyn.
Naukowcy uznają, że powinniśmy spać od 6 do 10 godzin w ciągu doby.
###
Jeśli dbasz o wszystkie wymienione wyżej elementy, ale marzysz o tym, by jeszcze bardziej wzmocnić swoją pamięć, koncentrację i efektywność uczenia się tak, żeby uczyć się krócej, ale pamiętać więcej, lepiej i na dłużej – mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieją na to sposoby! Możesz je poznać na kursach w EDU. Zapraszam
Chcesz mapę w lepszej jakości? Napisz do mnie!