Łatwiej w szkole, Lepiej w życiu
  • Główna
  • Sklep
    • Moje konto
    • Sklep
    • Koszyk
  • Trener
  • Jak pomagamy
    • CZYTAJ JAK GENIUSZ
    • AKADEMIA PIERWSZOKLASISTY
    • Akademia Ucznia
    • Kursy szybkiego czytania, uczenia się i technik pamięciowych
    • Kursy Intensywne
    • INDYWIDUALNE SESJE SZKOLENIOWE
    • Aktualne nabory
  • Kontakt
  • Blog
    • Biblioteczka
    • Inspiracje
0
Your cart is empty. Go to Shop.
book-2178586_1920
13 marca, 2019

Szybkie czytanie – supermoc w zasięgu Twojej ręki

Beata Blog, Inspiracje 0

Dla mnie jest czymś absolutnie oczywistym, że szybkie czytanie jest fantastyczną i niezwykle praktyczną umiejętnością – z wielu względów. Okazuje się jednak, że wiele osób nadal twierdzi, że:

Przecież, jak czytam wolno, to lepiej rozumiem i więcej zapamiętuję.

To niemożliwe, żeby czytać 500, 800 czy 1000 słów na minutę!

Właśnie dlatego postanowiłam obalić mity dotyczące szybkiego czytania i pokazać Ci, co zrobić, żebyś już dziś mógł czytać szybciej!

Czytanie w szkole

O nauce czytania w polskiej szkole można by napisać całą książkę… Metody uznawane za fantastyczne, opisane przez zacnych pedagogów, powielane bezrefleksyjnie przez nauczycieli nauczania początkowego. Dzieciaki poznają literki, uczą się nimi posługiwać, mielą te literki budując wyrazy, walczą, męczą się niemiłosiernie… Nauka literek – OK, ale…

Powiem Ci jedno – czytanie, którego nauczyłeś się w szkole jest niczym raczkowanie. MOŻESZ DUŻO WIĘCEJ! MOŻESZ INACZEJ! MOŻESZ ZNACZNIE LEPIEJ!

Szybkie czytanie a genialny umysł

Tak, masz genialny umysł! Od zawsze. Możesz w to uwierzyć, albo nadal szukać wymówek w stylu: nie wiem, nie potrafię, nie da się, nie mam czasu, jestem tylko człowiekiem. Najbardziej bawi mnie ta ostatnia: jestem tylko człowiekiem. Nie mój drogi / moja droga:

JESTEŚ AŻ CZŁOWIEKIEM

Mam dwuletnią córeczkę. Patrzę na nią i nie mogę się nadziwić. Nie tak dawno była dzidziolinkiem, który niczego nie potrafi. A dziś? Każdego dnia chłonie wiedzę! Ma doskonałą pamięć! I tak pięknie mówi – jest doskonała pod każdym względem (fakt, korzysta jeszcze z pieluch, bo nocnikowanie idzie nam jak po grudzie, haha). Najbardziej zachwyca mnie fakt, że w wieku dwóch lat Malwinka tak ładnie mówi: zna tak dużo słów, chętnie łączy wyrazy w logiczne ciągi, niestrudzenie uczy się  nowych słów, dziś na przykład powiedziała „baletnica”. Powtarza też, że uczy się matematyki – bo ciągle słyszy to od starszego rodzeństwa. Dzieci dwuletnie często ładnie mówią, a do tego potrzebne są: wyczucie rytmu, muzyka, fizyka, lingwistyka, pamięć, kreatywność, logiczne myślenie. Umysł dziecka jest doskonały! A umysł dorosłego?

Spętany umysł

Skończyłam szkołę podstawową, jeden z najlepszych w okolicy ogólniaków, studia magisterskie, studia podyplomowe na zacnych uczelniach – żaden z moich nauczycieli, profesorów, wykładowców nawet nie zasugerował mi, że istnieje coś takiego, jak możliwość szybkiego czytania, że istnieją techniki efektywnej nauki, że są sposoby na to, by skutecznie koncentrować się na pracy intelektualnej/na pracy z tekstem. Podobnie mają tysiące innych osób. Potwierdzają to badania, które prowadził Tony Buzan. Wyniki są przerażające:

  1. Większość osób nie ma pojęcia, jak funkcjonuje mózg.
  2. Większość potwierdza, że nigdy nie uczono ich, jak funkcjonuje pamięć ani jak można tą pamięć usprawnić.
  3. Nie mamy pojęcia, jak funkcjonuje oko w trakcie pracy z tekstem.
  4. Nie znamy technik uczenia się.
  5. Nie umiemy świadomie ćwiczyć koncentracji.
  6. Nie uczy się nas znaczenia słów kluczy ani robienia notatek z ich wykorzystaniem.
  7. Nic nie wiemy o procesie myślenia.
  8. Wiemy niewiele o kreatywności i motywacji, i o tym, jak ich używać z korzyścią dla siebie.

Nie wiemy, jak wykorzystać wrodzone zdolności
Tony Buzan.

Żeby zacząć się rozwijać, musisz zrozumieć siebie (tą samą sugestię znajdziesz w ostatnim tekście o inwestowaniu – KLIK). Tylko wtedy możesz się doskonalić, tylko wtedy możesz uwolnić naturalną niezwykłą gamę swoich możliwości – w tym możliwość szybkiego czytania.

Szybkie czytanie – podstawowy problem

Szkoła wytresowała nas w taki sposób, że za normalne czytanie, uznajemy czytanie po jednym wyrazie. Uwzględniając fakt, że oko skacze w tekście z wyrazu na wyraz, często wraca, czasem błądzi – daje to w sumie czytanie w przerażająco słabym tempie: nawet mniej niż 100 słów na minutę. Owszem, statystyczny Polak po studiach humanistycznych czyta od 150 słów na minutę, a po studiach technicznych nawet od 120 słów na minutę, a średnie tempo czytania Polaka oczytanego to ok. 200 słów na minutę. Jednak moje trenerskie doświadczenie pokazuje, że mnóstwo osób czytając słowo po słowie zatrzymuje się na tempie mniej niż 100 słów na minutę!

A co, gdybyś czytał 500 słów na minutę? Albo 800? A może nawet 1000?

Szybkie czytanie w trzech krokach

Chcesz czytać szybciej? Na początek spróbuj tego:

  1. Pamiętaj, że powracanie wzrokiem do słów, które już przeczytałeś nie podnosi rozumienia tekstu, a jedynie spowalnia tempo czytania. Przy kolejnej lekturze pilnuj się, by unikać regresji.
  2. Twoje oko potrafi zarejestrować aż 5 słów jednocześnie co zajmuje 1/100 sekundy. Pracuj zatem nad redukcją czasu zatrzymań.
  3. Jeśli Twoje oko może na jeden raz zobaczyć nawet 5 słów (a na pewno 3) zmniejsz liczbę zatrzymań wzroku, nie czytaj wyraz po wyrazie, ale czytaj grupami wyrazowymi.

Dzięki szybkiemu czytaniu Twoje oczy będą mniej zmęczone, a Ty będziesz lepiej skoncentrowany na pracy z tekstem, dzięki czemu lepiej przyswoisz treść.

Szybkie czytanie – 3 praktyczne wskazówki jak wspomagać wzrok

  1. Absolutnie fantastycznym wspomagaczem dla naszego oka podczas czytania jest wskaźnik – czytaj zawsze podkreślając tekst: palcem, długopisem, szydełkiem czy patyczkiem od szaszłyka. Dzięki podkreślaniu Twoje oko nie będzie się męczyć, a Ty zyskasz świadomość, w jakim tempie czytasz. Dasz sobie też możliwość przyspieszenia tempa czytania dzięki szybszemu podkreślaniu. PROSTE I SKUTECZNE!
  2. Poszerzaj swoje pole widzenia. Łatwo powiedzieć? Łatwo też zrobić! Ćwicz oczy. Wystarczy, że będziesz np. szybko przebiegał wzrokiem po skosie kartki, z dołu do góry i z góry na dół. Będziesz pozytywnie zaskoczony efektem tego prostego ćwiczenia.
  3. Ucz się dostrzegać szybko całe grupy wyrazów, wtedy jedną linię tekstu przeczytasz np. na dwa zatrzymania wzroku – GENIALNE! Jak to ćwiczyć? Spróbuj szybko przewracać strony w książce, którą lubisz – staraj się w tym czasie zobaczyć jak najwięcej na przewracanych stronach. Efekt Cię zadziwi! Przekonasz się, że tempo czytania, które do niedawna było dla Ciebie normalne, po wykonaniu ćwiczeń, niepostrzeżenie się zmieniło!

Oczywiście – jeśli chcesz przyspieszyć tempo czytania i poznać profesjonalne, unikalne i mega skuteczne techniki efektywnej pracy z tekstem: zapraszam na szkolenie z licencjonowanym trenerem. Napisz do mnie, a pomogę Ci zyskać supermoc szybkiego czytania! – KLIK

Podobne wpisy

Nigdy nie zaczynaj nauki w ten sposób

Blog, Inspiracje

NIGDY nie zaczynaj nauki w TEN SPOSÓB!

Ferie zimowe 2022 - EDU_szybkie czytanie koncentracja techniki pamięciowe

Blog

Łatwiej w szkole, lepiej w życiu

szybkie czytanie, koncentracja, mnemotechniki

Blog

Ucz się szybciej, łatwiej i lepiej – nowe grupy

O mnie

Specjalizuje się w PR i komunikacji społecznej. Jak ryba w wodzie czuje się w media marketingu, content marketingu i copywritingu zorientowanym na cele.

Więcej >

Szukaj

Najnowsze wpisy

  • NIGDY nie zaczynaj nauki w TEN SPOSÓB!
  • Kompleksowe wsparcie psychologiczno – pedagogiczne Uczniów, Rodziców i Nauczycieli
  • Łatwiej w szkole, lepiej w życiu
  • Ucz się szybciej, łatwiej i lepiej – nowe grupy
  • Jak szybko poprawić pamięć i koncentrację + mapa myśli
Łatwiej w szkole, Lepiej w życiu
© Łatwiej w szkole, Lepiej w życiu 2025
Regulamin | Polityka Prywatności
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności