7 błędów, które popełniasz, pracując z tekstem
Z pewnością doskonale wiesz, co znaczy praca z tekstem i fakt, że nie możesz się wyrobić – kolejny sprawdzian, egzamin lub raport do przygotowania, a na biurku piętrzą się stosy książek czy dokumentów do przeczytania… Zarwane noce, dodatkowe godziny w pracy, brak czasu dla rodziny czy na rozrywkę…
Unikaj tych błędów a praca z tekstem stanie się przyjemnością!
Poznaj 7 błędów, które popełniasz pracując z tekstem. Jeśli ich unikniesz, będziesz dużo szybciej przyswajał informacje z podręczników, ustaw czy innych tekstów fachowych. Zyskasz czas i pozytywne nastawienie.
1. Czytanie, nauka, praca z tekstem – kojarzą ci się z przykrym obowiązkiem, a wręcz karą. TO BŁĄD!
Miejsce, w którym się uczysz lub pracujesz niech nie będzie dla ciebie więzienną celą! UCZYŃ je RAJEM! Postaraj się, by pomieszczenie, w którym czytasz, było miłe dla oka, byś lubił tam przebywać. Otoczenie ma ogromny wpływ na Twoje osiągnięcia i efektywność pracy.
2. Nie zwracasz uwagi na postawę podczas pracy z tekstem – TO BŁĄD!
Tylko, gdy jesteś wyprostowany, do twojego mózgu może dopłynąć odpowiednia ilość tlenu i krwi, co pozwala pracować mu na pełnych obrotach. Wyprostowany plecy to też dla mózgu znak, że dzieje się coś ważnego – umysł staje się gotowy do działania. Zgarbione plecy, opuszczona głowa to dla mózgu sygnał, że czas… na odpoczynek.
Czytając „z nosem w książce” koncentrujesz się na widzeniu centralnym. Oznacza to, że korzystasz zaledwie ze swojego marginalnego potencjału wzrokowego. Do tego, robisz to w niewłaściwy sposób. Oczy powinny znajdować się ok. 50 cm. od książki – widzenie peryferyjne wzmocni efektywność twojej pracy z tekstem.
3. Czytasz ubrany w bambosze, w miękkim ciepłym łóżku lub rozłożony w fotelu – TO BŁĄD!
Otoczenie zewnętrzne jest ważne, ale… Nie możesz pracować w warunkach, które sprawią, że masz ochotę na drzemkę! Fotel, na którym pracujesz musi być komfortowy, ale nie może być wyściełany poduszkami. Nie rozkładaj się w bujanym fotelu albo nie umieszczaj stóp na podnóżku i nie stawiaj obok fotela ciepłego kakao lub drinka – bo zamiast dwugodzinnej intensywnej pracy możesz zwyczajnie… zmrużyć oczy.
4. Tylko małe dzieci czytają ze wskaźnikiem – TO MIT!
Czytanie ze wskaźnikiem sprawia, że oczy nie męczą się tak bardzo, a ty jesteś lepiej skoncentrowany. Naturalną konsekwencją czytania ze wskaźnikiem jest to, że zwiększasz tempo czytania i równolegle utrzymujesz wysoki poziom rozumienia. Co więcej, czytanie ze wskaźnikiem jest doskonałym punktem wyjścia do czytania bardziej zaawansowanymi technikami.
5. Często odrywasz się od czytania – TO OGROMNY BŁĄD!
Pozwól swojemu umysłowi pracować w komfortowych warunkach – wycisz telefon, schowaj tablet, wyłącz muzykę, jeśli ta nie pomaga ci się skupić. Wszelkiego rodzaju destraktory są zakazane, jeśli chcesz pracować z tekstem maksymalnie efektywnie. Co więcej – zadbaj o to, byś miał w zasięgu ręki wszystko, czego potrzebujesz podczas pracy. To sprawi, że z jednej strony będziesz maksymalnie skupiony i poprawi się rozumienie opracowywanych tekstów, z drugiej zaś strony zadziała psychologicznie – funkcjonalne uporządkowanie otoczenia zwiększy zadowolenie z tego, co robisz i ułatwi pracę.
6. Stara szkoła mówi: czytaj powoli, żebyś wszystko zrozumiał – TO MIT!
Tempo czytania nie ma związku z ilością przyswojonej wiedzy. Możesz czytać 20 słów na minutę i zapamiętać je gorzej, niż osoba, która w tym samym czasie przeczyta 300 słów. Za proces czytania nie są odpowiedzialne tylko i wyłącznie oczy, lecz mózg. Czytanie umysłem pozwala zwiększyć tempo czytania nawet pięciokrotnie, zachowując przy tym rozumienie czytanego tekstu! Dlatego kursy szybkiego czytania, które prowadzone są przez profesjonalnych trenerów EDU Szkoła szybkiego czytania i technik pamięciowych, to nie tylko treningi gałki ocznej, ale przede wszystkim – trening umysłu.
7. Przeczytasz tekst i odchodzisz od biurka zamykając książki czy składając dokumenty – TO BŁĄD!
Pamiętaj, że znacznie lepszy efekt uzyskasz, jeśli będziesz wokalizować, tj. to, co właśnie przeczytałeś opowiedz koledze, rodzeństwu lub samemu sobie. W momencie przystąpienia do pracy miej świadomość, że na końcu musisz wszystko opowiedzieć. Ta świadomość wywoła lekkie poczucie presji, która zmusi cię do lepszej koncentracji i większej efektywności w pracy z tekstem.
Materiał opracowany na podstawie „Podręcznika szybkiego czytania”, którego autorem jest Tony Buzan, światowej sławy autorytet w dziedzinie metod twórczego wykorzystania umysłu. Buzan napisał kilkanaście książek poświęconych temu zagadnieniu. Jest doradcą departamentów rządowych w USA oraz międzynarodowych korporacji. Przeczytaj koniecznie „Podręcznik szybkiego czytania”, a przekonasz się, że będzie to początek fantastycznej przygody. Miłej lektury 🙂
7 błędów, które popełniasz pracując z tekstem – to wierzchołek góry lodowej. Jeśli chcesz czytać dwa albo trzy razy szybciej niż dotychczas, chcesz szybciej zapamiętywać informacje z podręczników, gazet, dokumentów czy internetu, chcesz usprawnić swój intelekt tak, by myśleć szybciej i bardziej kreatywnie, łatwiej zdawać egzaminy, a w efekcie oszczędzać godziny, dni a nawet tygodnie rozważ współpracę z profesjonalnym trenerem EDU Szkoły szybkiego czytania i technik pamięciowych – jestem do Twojej dyspozycji 🙂