Lepsze oceny bez ciężkiej pracy? To możliwe!
Co roku z początkiem czerwca miliony polskich rodziców uciekają się do finezyjnych gier psychologicznych. Wszystko po to, by przemienić swoje dzieciaki w dociekliwe mole książkowe – przecież koniec roku za pasem i trzeba poprawić oceny. Niestety, metody, które rodzice znają i stosują z upodobaniem nie zawsze są trafione… Zatem co zrobić, żeby mieć lepsze oceny bez ciężkiej pracy?
Jestem wielką fanką efektywnego uczenia się, dlatego zdradzę Ci:
- Jakie błędy popełniamy najczęściej podczas uczenia się?
- Jak unikać błędów w nauce i dlaczego warto to robić?
Lepsze oceny bez ciężkiej pracy? Unikaj tych błędów!
Błąd 1:
Zaczynasz naukę mając pod ręką telefon lub tablet.
Absolutnym kluczem do efektywnej pracy z tekstem jest koncentracja. Dlatego zanim przystąpisz do uczenia się wyłącz smartfona, albo uruchom tryb samolotowy. Wtedy żadne powiadomienia nie będą rozpraszać Twojej uwagi.
To bardzo ważne – badania naukowe dowodzą, że jeśli coś zdekoncentruje Cię w czasie uczenia się, Twój mózg będzie potrzebować około 15 minut, by znów „wskoczyć na piąty bieg”. To wydłuża naukę i obniża efektywność Twojej pracy.
Zgodnie z tą zasadą warto siadać do nauki mając przygotowane wszystkie materiały i przybory, które będą Ci potrzebne. Dobrze zaopatrzyć się też w szklankę wody. Wtedy będziesz mógł skoncentrować się w pełni na nauce, a nie na szukaniu ołówka czy bieganiu do kuchni.
Błąd 2:
Uczysz się ciągle w tym samym miejscu.
Większość z nas ma swoje stałe miejsce do uczenia się. Dzieciaki najczęściej siadają przy biurku i tam odrabiają prace domowe i uczą się. A to błąd! Badania naukowe potwierdziły, że uczenie się zawsze tylko i wyłącznie w jednym miejscu nie pozwala wykorzystać naturalnego potencjału Twojego umysłu.
Zachęcam zatem, byś uczył się siedząc na tarasie, w zacisznym miejscu w parku, albo przynajmniej siedząc na podłodze w swoim pokoju. W ten sposób Twój mózg będzie luźno i nieświadomie kojarzyć fakty z otoczeniem, tworząc swego rodzaju rusztowania dla pamięci. Na przykład postanowienia traktatu wersalskiego skojarzą się z zielenią gałęzi, a elementy planu Marshala z kolorem ścian. Dzięki temu zapamiętujesz łatwiej i na dłużej.
Błąd 3:
Uczysz się tego samego zagadnienia, bez żadnego punktu odniesienia.
Ucząc się, lepiej jest różnicować przyswajany materiał – bo to pomaga Ci lepiej zrozumieć, łatwiej stosować zdobytą wiedzę w praktyce i zapamiętać na dłużej. Lepiej niż gdybyś w kółko powtarzał jedno i to samo. Doskonale wiedzą o tym muzycy! Oni zawsze ćwiczą na zmianę różne gamy, tonacje, utwory.
Gdy uczniowie widzą listę zadań, z których wszystkie są tego samego rodzaju wiedzą, jaką strategię zastosować jeszcze zanim zapoznają się z treścią zadania. Przypomina to jazdę na rowerku z doczepionymi bocznymi kółkami.
Jednak, gdy mają do czynienia z ćwiczeniami zróżnicowanymi, muszą się też nauczyć, jak wybrać i jak zastosować właściwy sposób postępowania
dr Goug Roher, Uniwersity of South Florida
Błąd 4:
Wkuwasz materiał na szybko w ostatniej chwili.
Taka taktyka świetnie się sprawdzi na krótką metę. Bo bardziej przypomina wrzucanie w pośpiechu na oślep rzeczy do plecaka lub taniej walizki. Wielu uczniów pakuje się i uczy w ten właśnie sposób. Skutek? Wiedza gubi się nadzwyczaj szybko. A chyba nikt z nas nie chciałby być leczony przez lekarza, który studiując w ten sposób przygotowywał się do egzaminów…
Najważniejsza jest systematyczna nauka. Dzięki niej neuronowa walizka, jaką jest Twój mózg, będzie spakowana w sposób przemyślany, a dzięki temu zmieścisz w niej znacznie więcej faktów i na dłużej je przechowasz.
Błąd 5:
Zakuć, zaliczyć, zapomnieć…
Badania naukowe dowiodły, że w ciągu 24 godzin od nauki zapominamy aż 80 % przyswojonych informacji. Więc nawet jeśli dostałeś 5 z odpowiedzi – to jeszcze nie koniec: przed Tobą sprawdzian semestralny i taki na koniec roku. Przed Tobą matura, sesja, egzaminy… Będziesz uczyć się wszystkiego od nowa???
Powtarzanie materiału ma fenomenalne znaczenie dla pamięci. Jeśli poważnie myślisz o swojej edukacji, o swojej karierze warto o tym pamiętać. Warto też stosować profesjonalne systemy powtórkowe, które dają gwarancję, że przyswajane informacje trafią z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Dołóż do tego umiejętność szybkiego czytania i unikalne techniki uczenia się, które skrócą czas nauki o połowę – i sukces masz gwarantowany!
Wykonuj ćwiczenia, które przyspieszą Twoje tempo czytania i ucz się wykorzystując proste tricki – więcej o nich znajdziesz w tym artykule – KLIK
Jeśli jednak chcesz profesjonalnych i długotrwałych efektów – możesz skorzystać ze wsparcia eksperta:
30-minutowa godzina – czyli jak w 30 minut nauczyć się wszystkiego, co do tej pory zajmowało Ci godzinę!
Chcesz tego?
Jeśli jesteś uczniem klasy 7 lub 8, albo uczniem szkoły średniej lub studentem zapraszam Cię na Wakacyjny Intensywny Kurs Szybkiego Czytania i Technik Efektywnego Uczenia Się
Jeśli jesteś uczniem klasy 2-3 lub 4-6 szkoły podstawowej – zapraszam Cię na kurs „Łatwiej i lepiej się uczę, bo szybko czytam” – w czerwcu 10 % zniżki!
– zapisz się wysyłając e-mail na adres podkarpacie@akademiaedukacji.pl
lub dzwoniąc do mnie pod numer 795 074 444.